Płyty MDF i wiórowe wizualnie są całkiem podobne, jednak dzielą je pewne różnice. Wpływają one z kolei na możliwe zastosowania tych komponentów.

Czym różni się płyta MDF od wiórowej?

Pierwszą i zupełnie podstawową różnicą, którą należy wskazać, jest proces produkcji. Ściślej mowa tu o surowcu, z którego pozyskuje się gotowy produkt. Płyty wiórowe, jak sama nazwa wskazuje, są tworzone ze sprasowanych wiórów drzewnych. Dodaje się do niej sztuczną żywicę, a całość zespala ze sobą przy użyciu ciśnienia i podwyższonej temperatury. Płyty MDF powstają zaś ze zdrowych włókien drzewnych.

Zajmując się sprzedażą płyt meblowych w Krakowie, doskonale wiemy, że z perspektywy inwestora kluczowe znaczenie ma cena, która różni te produkty. Jak łatwo się domyślić, płyta wiórowa jest tańsza, co wynika z faktu, że składa się z niższej jakości surowców. Co więcej, jest ona również nieco mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że stosunek jakości do ceny wypada w tym przypadku świetnie.

Warto nadmienić, że płyta wiórowa jest znacznie lżejsza od płyty MDF. Wynika to przede wszystkim z różnicy w gęstości. Dla niektórych inwestorów może być to ważna informacja, umożliwiająca dostosowanie surowca do pożądanej specyfiki produkowanego mebla. Bardzo często wykorzystywana jest do tzw. tyłów mebli, nawet bez żadnego uszlachetnienia.

Jakie są zalety płyty MDF, a jakie wiórowej?

Idąc dalej, należy wskazać najważniejsze zalety obu tych materiałów. W przypadku płyty wiórowej kluczową rolę odgrywa wspomniana wcześniej niska cena. Jednocześnie cechuje się ona stosunkowo dobrą jakością. Oprócz tego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Płyta MDF ma już lepszą jakość, a jednocześnie jest bardziej podatna na obróbkę, a także lepiej znosi wilgoć.