Nie ulega wątpliwości, że meblarstwo jest jedną z najprężniej rozwijających się branż na rynku. Zapotrzebowanie na meble stale rośnie, toteż producenci proponują swoim konsumentom najróżniejsze projekty. Współcześnie ogromną popularnością cieszą się wyroby z płyt MDF oraz HDF. Co musisz o nich wiedzieć?

Czym są płyty MDF i HDF?

Oba wspomniane rodzaje płyt są wyrobami drewnopochodnymi, które powstają najczęściej z odpadów drzewnych i drewna korowanego. Włókna drzewne łączą się ze związkami organicznymi w warunkach podwyższonego ciśnienia oraz temperatury, a po takiej obróbce zostają utwardzane. Tym sposobem tworzy się wyrób, który posiada nie tylko szeroki zakres zastosowań, ale także bardzo zadowalające parametry fizykochemiczne.

Warto jednak zaznaczyć, czym różnią się od siebie oba wyroby. MDF to skrót od angielskiego Medium-Density Fibreboard, zaś HDF oznacza High Density Fibreboard. Najprościej ujmując, kluczową różnicą jest w tym przypadku ich gęstość. Płyty MDF wykazują wartość w przedziale od 650 do 850 kg/m3, zaś HDF – powyżej 850 kg/m3. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości płyt meblowych w Krakowie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dlaczego płyty MDF i HDF stosuje się do produkcji mebli?

Odpowiedź na to pytanie wymaga wskazania podstawowych zalet obu rodzajów płyt. Po pierwsze, do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, a jednocześnie są znacznie tańsze. Nie oznacza to jednak, że są zarazem gorsze jakościowo. Nic bardziej mylnego! Płyty MDF i HDF są bardzo wytrzymałe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym także odkształcenia, nacisk czy czynniki chemiczne.

Wyroby te są także niezwykle podatne na różnego rodzaju obróbkę, co znacząco zwiększa zakres ich zastosowań. Oferują zarazem bogatą gamę kolorystyczną, dlatego urządzanie wnętrza przy ich użyciu okaże się czystą przyjemnością. Co istotne, meble z płyt MDF i HDF mogą być dodatkowo lakierowane oraz licowane specjalnymi okleinami.